Bugun...Sağlık Alanında Kullanılabilecek Teknolojilere En Yeni 5 Örnek
Tarih: 26-02-2017 14:34:03 Güncelleme: 26-02-2017 15:08:03 + -


Teknoloji ilerledikçe sağlık sektörünü yeniden şekillendirebilecek yenilikçi fikirler de ortaya çıkmaktadır. Şimdiye kadar yeni sensör teknolojileri, mobil teknolojiler ve sağlık alanındaki dijital gelişmeler ile ilgili pek çok haber yayınladık. Bu yazımızda ise, sağlık sektöründe kullanılabilecek en son teknoloji ürünlerinden 5 tanesini inceleyeceğiz. Sürekli vücut sıcaklığı kontrolü yapan, ultra ince ve insan derisine işlenebilen sensörler: University of Illinois tarafından geliştirilen yeni

facebook-paylas
Tarih: 26-02-2017 14:34

Sağlık Alanında Kullanılabilecek Teknolojilere En Yeni 5 Örnek

Teknoloji ilerledikçe sağlık sektörünü yeniden şekillendirebilecek yenilikçi fikirler de ortaya çıkmaktadır. Şimdiye kadar yeni sensör teknolojilerimobil teknolojiler ve sağlık alanındaki dijital gelişmeler ile ilgili pek çok haber yayınladık. Bu yazımızda ise, sağlık sektöründe kullanılabilecek en son teknoloji ürünlerinden 5 tanesini inceleyeceğiz.

Sürekli vücut sıcaklığı kontrolü yapan, ultra ince ve insan derisine işlenebilen sensörler:

University of Illinois tarafından geliştirilen yeni bir sensör teknolojisi, kişisel sağlık kontrolünde çığır açabilecek bir nitelikte. Oldukça ince olan sensör, inanılmaz ince olması bir yana insanın derisinin üzerine özel bir yapıştırıcı kullanılarak yerleştiriliyor. Deri ile tam bir uyum içinde olan teknoloji bu sayede sürekli olarak vücut sıcaklığını da ölçebiliyor. Aslında bu sensör, o kadar hassas ki sıcaklık ölçüm kabiliyeti en alt sınırları dahi belirleyebiliyor. Bu sebeple ilk olarak dokular arasındaki termal geçirgenliği ölçmesi için tasarlanan bu sensör, yeniden düzenlemeyle günlük sağlık kontrolü yapılmaıs gereken hastalar için oldukça yararlı olabilir.

Çocukların sağlık bilgisi edinebilmeleri için interaktif uygulama:

İnsan vücudu oldukça karmaşık bir yapı ve nasıl işlediğini anlayabilmek özellikle küçük yaşlardaki çocuklar için problem olabilmektedir. Bunun yanı sıra vücudumuzun yapısı, görsel olarak eğitim vermeye de oldukça uygun bir sistemle çalışıyor. Nasıl mı? Tinybop isimli uygulama tam da bu eğitimi çocuklara verebilmek için tasarlandı. Uygulama çocoukların öğrenebileceği üzere tamamı animasyonlardan oluşan iskelet yapısı, kas yapısı, sinir sistemi, dolaşım sistemi, solunum sistemi, sindirim sistemi ile ilgili içerikler sunmaktadır.

Extrem sporlar için performans ölçen sensör:

 Trace isimli bir monitor cihazı, extrem sporlar ile uğraşan sporcuların her bir hareketini algılayarak analiz edebiliyor. Sensör ile uyumlu olarak çalışmasıı için geliştirilen bir mobil uyulama aracılığı ile kullanıcılar gelen bilgiyi cihazlarında görüntüleyebiliyor. Toplanan bu bilgi daha sonra oluşturulan bir derecelendirme sistemiyle diğer sporcuların verileriyle karşılaştırılabiliyor. Oldukça küçük boyutlarda olan bu cihaz, surf tahtasına kolaylıkla monte edilebildiği gibi, kaskların içine de rahatlıkla yerleştirilebilmektedir. Cihazın içinde bulunan GPS özelliği ise pek çok sporcu için oldukça yararlı bir özellik.

 Dinlendiğinizi söyleyen ve sizi uykudan uyandıran uyku maskeleri:

Varşova merkezli girişimcilik şirketi Intelclinic tarafından, kişinin uyku esnasında ne kadar dinlendiğini ölçebilen ve kullanıcısına daha kaliteli bir uyku için neler yapması gerektiğini söyleyebilen bir uyku maskesi geliştirdi. Beyin dalgalarını sürekli olarak ölçmesi için, yapısında pek çok elektrod bulunan maske, ayrıca bir mobil uygulama ile senkronize çalışabiliyor. Bu sayede kullanıcı gece boyunca kaç defa uyandığını, ne kadar süre boyunca uykunun REM döneminde kaldığını öğrenebiliyor. Uygulama aracılığıyla, bu akıllı maskeyi, kişinin REM döngüsünü tamamen doldurduktan sonra uyandırmasını sağlayacak şekilde programlayabiliyorsunuz ve bu sayede daha kısa bir sürede daha iyi dinlenebilmiş oluyorsunuz.

Beyni zinde tutabilmek için geliştirilmiş özel yapım bir oyun:

60 yaşın üstündeki bireyler için hazırlanmış olan bir çeşit “araba yarışı” tadındaki video oyun, kişilerin zihinlerini dinç tutabilmeleri, çoklu görev kabiliyetlerini ilerletebilmeleri için geliştirildi. NeuroRacer ismindeki oyunda, oyuncular yol boyunca yüksek hızda giderken önlerine çıkan işaret ve kurallara hızlıca tepki verebilmeleri gerekmektedir. Oyunun geliştirilme sürecinde yapılan araştırmalarda ortaya çıkan verilere göre; oyunu oynayan 60 yaş üstü kişilerde, haftada yalnızca birer saatten 3 gün, toplamda 3 saat oynayanlarda, mükemmel oranlarda gelişmeler görülmüştür. Bu araştırma aynı zamanda bilim dünyasında, yaşlanma ile gelen bilişsel beceri azalmasının geri döndürülebileceğini de göstermiş oldu.

 

 HABER VİDEOSU


https://ksr-video.imgix.net/projects/601573/video-265519-h264_high.mp4
Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER SAĞLIK Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
 • HABERLER
 • VİDEOLAR
FOTO GALERİ
 • Kaymakamlarımız
  Kaymakamlarımız
 • İbrahimpaşa
  İbrahimpaşa
 • Viranşehir Tarihi
  Viranşehir Tarihi
 • Viranşehirli Bebekler
  Viranşehirli Bebekler
 • Viranşehirliler
  Viranşehirliler
 • Tablo Fotoğraflar
  Tablo Fotoğraflar
 1. Kaymakamlarımız
 2. İbrahimpaşa
 3. Viranşehir Tarihi
 4. Viranşehirli Bebekler
 5. Viranşehirliler
 6. Tablo Fotoğraflar
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • 4 MEVSİMDE VİRANŞEHİR
  4 MEVSİMDE VİRANŞEHİR
 • Viranşehirin Değerlerinden bazıları
  Viranşehirin Değerlerinden bazıları
 • Baba Recco Harika İnsan
  Baba Recco Harika İnsan
 • Usta Gazeteci Eyyüp SEYREK
  Usta Gazeteci Eyyüp SEYREK
 • Viranşhirliyiz Ezelden Mustafa TAŞÇI Hazırlayan:Mehmet KAYIK
  Viranşhirliyiz Ezelden Mustafa TAŞÇI Hazırlayan:Mehmet KAYIK
 • Viranşehiri Geçmişinden Geleceğe Şekillendiren Değerli Şahıslar Klip:3
  Viranşehiri Geçmişinden Geleceğe Şekillendiren Değerli Şahıslar Klip:3
 1. 4 MEVSİMDE VİRANŞEHİR
 2. Viranşehirin Değerlerinden bazıları
 3. Baba Recco Harika İnsan
 4. Usta Gazeteci Eyyüp SEYREK
 5. Viranşhirliyiz Ezelden Mustafa TAŞÇI Hazırlayan:Mehmet KAYIK
 6. Viranşehiri Geçmişinden Geleceğe Şekillendiren Değerli Şahıslar Klip:3
VİDEO GALERİ
YUKARI